background

Trafik Sigortası

Trafik Sigortası


2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre Zorunlu Trafik Sigortası her araç sahibi tarafından yapılması zorunlu olan trafik sigortasıdır. Zorunlu Trafik Sigortası yaşanabilecek kazalarda karşı tarafın maddi hasarını teminat altına alır.

Zorunlu Trafik Sigortası'nın sadece Türkiye sınırları içerisinde meydana gelen kazalarda geçerliliği vardır. Yeniden belirtmekte fayda var ki Zorunlu Trafik Sigortası, sigortalının maddi hasarlarını karşılamaz karşı tarafın hasarlarını güvence altına almak için vardır.

Trafik Sigortası yılda bir kere yenilenen sigortadır. Trafik Sigortası olmadan trafiğe çıkan sürücülerin belirlenmesi halinde araçları çekilir ve trafikten men edilir. Aracın geri alınması için cezanın ödenmesi ve trafik poliçesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sigorta şirketleri tarafından trafik sigortası poliçesi yapılırken, trafik sigortası yaptırılan aracın hasar geçmişine, kullanım tarzına, ruhsat sahibinin bilgilerine, il plaka koduna, ikametgâh iline ve poliçenin zamanında yenileme yapılmasına veya gecikmelerine bakılmaktadır.

Hasarsızlık İndirimi

Hasarsızlık indirimi, zorunlu trafik sigortası yaptırma sürecinde merak edilen ana konulardan biridir. Hasarsızlık indirimi oranları sürücüye bağlı olarak yaptırılan indirimlerdir. Bu bağlamda sigortalı eğer ki kullandığı aracı değiştirmek isterse hasarsızlık indirimi hakkı saklı tutulur.

7. basamak (3. yılında da hasarsızlık devam ediyorsa) %45 indirim

6. basamak (2. yılında da hasarsızlık devam ediyorsa) %30 indirim

5. basamak (İlk yılı hasarsız tamamlandıysa) %15 indirim

4. basamak (Trafiğe ilk kez çıkan araç sahipleri)

3. basamak (İlk yılı hasarla sonuçlandıysa) %50 prim artışı

2. basamak (2. yılında da hasarla sonuçlandıysa) %100 prim artışı

1. basamak (3. yılında da hasarla sonuçlandıysa) %150 prim artışı


Kaza Tespit Tutanağı

Genel Şartlar


Hemen Trafik Sigortası için Online Teklif Al

Çözüm Ortaklarımız